Przystankowe zajęcia dodatkowe

Rodoterapia

Monika Studołka-Wydra

W naszym Przedszkolu zajęcia z rodoterapii prowadzi Pani Monika Studołka-Wydra przy udziale dwóch uroczych świnek morskich:  Zuzi i Koralika.  Rodoterapia to rodzaj zooterapii z udziałem gryzoni takich jak króliki, świnki morskie, chomiki, szynszyle i inne.

Bardzo łagodne usposobienie świnek oraz ciekawość otoczenia, ułatwia  nawiązywanie bezpośredniej relacji pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem oraz wpływa na poczucie bezpieczeństwa i motywację do wykonywania określonych aktywności.

Podczas zajęć dzieci mają możliwość doświadczyć namacalnie świata zwierząt domowych zgłębiając wiedzę na ich temat oraz ucząc się poprzez własne doświadczenia wielozmysłowe takie jak np. dotyk - głaskanie, słuch - rozpoznawanie odgłosów zwierząt, węch - rozpoznawanie zapachu warzyw, wzrok - obserwowanie zachowania zwierząt.

Cele realizowane podczas zajęć tego typu to:

• rozwijanie u dzieci motywacji do działania,

• obniżanie lęku – w tym przed kontaktem ze zwierzętami,

• rozwijanie komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
  • poszerzanie zasobu słownictwa,
  • doskonalenie komunikacji poprzez dotyk,
  • ćwiczenie koncentracji i uwagi,
  • podwyższanie samooceny, wynikającej z potencjalnych sukcesów w rozwoju relacji ze zwierzęciem,
  • rozwijanie interakcji społecznych,
  • kształtowanie właściwych postaw wobec zwierząt,
  • usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz wzrokowo-słuchowo-ruchowej,
  • rozwijanie zmysłu węchu i smaku (wąchanie, smakowanie np. warzyw, którymi odżywiają się również gryzonie).